Czy otwarta bankowość jest dla banków opłacalna?
Technologie

Czy otwarta bankowość jest dla banków opłacalna?

Jak sama nazwa wskazuje, otwarta bankowość sprawia, że wiele banków widzi jednego klienta, który korzysta z poszczególnych produktów i usług placówek bankowych. Współpraca albo rywalizacja między bankowa może być opłacalna bądź stratna dla banku, w zależności od jego podejścia. Wykorzystując API banking z jednej strony można dotrzeć do szerszego grona klientów, z drugiej można tych samych klientów stracić.

Czy klient jest na pozycji wygranej?

Każdy klient bankowy wchodzący w technologię cyfryzacji i łączenia się wielu banków na jednej platformie, jest oczywiście na pozycji wygranej. Nadal musi uważać na oferty konkurencji i dokładnie czytać umowy oferowanych produktów, ma jednak większy wybór, a psd2 API wprowadza na rynek nowoczesne technologie.

W takiej sytuacji placówka czy też instytucja bankowa może czuć się zagrożona, albowiem API bankowe obsługiwane są nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje finansowe, posługujące się jeszcze lepszymi narzędziami, dzięki którym mogą oni łatwiej pozyskać klienta.

Co mogą zrobić banki aby zyskać klienta?

Każdy bank, który chce zyskać nowego klienta, musi nie tylko wdrożyć otwarte API bankowe, ale również zadbać o ciągłą aktualizację oferty bankowej i jednostajne podnoszenie jakości oferowanych usług. Tylko rozwój pomoże bankom zdobyć nowych klientów i nie wykluczy ich z rynku nowoczesnej cyfryzacji.

Na czym polega ta nowoczesność? Kiedy klient może zalogować się do jednego konta i mieć w nim widok na wszystkie usługi i produkty bankowe. Kiedy ta widoczność jest naprawdę dobra, bank może wprowadzić także inne produkty, do jakich można zaliczyć ubezpieczenia, możliwość przekazywania pieniędzy nie koniecznie za pomocą przelewu.