Badania nad otwartą bankowością jasno wskazują, że ma ona przyszłość i pozwoli na jeszcze większe zadowolenie klienta. Bank jako placówka finansowa, w zależności od własnego podejścia może zyskać bądź stracić przychody nawet na poziomie 15-25 procent. Wszystko zależy od samego banku i jego skuteczności na rynku cyfryzacji. Co powinien zrobić bank, aby znaleźć się w gronie zwycięzców? Jaki wpływ API banking może mieć na poszczególne banki?
Jak wdrożyć otwartą bankowość?
Tylko nowoczesność i cyfryzacja może postawić banki na wysokim poziomie wśród konkurencji. Wdrożenie dyrektywy psd2 oraz szeroko rozumianej cyfryzacji bankowej, wprowadza banki w nową falę działalności. Placówki bankowe mogą poczuć się zagrożone, dlatego czym prędzej muszą wprowadzać nowoczesność i cyfryzację także do swoich szeregów usług, aby nie tylko utrzymać się na rynku finansowym, ale również wyjść ponad ogromną konkurencję bankową.
API bankowe sprawiło, że banki musiały otworzyć się na inne podmioty finansowe, w tym także na parabanki, które w swojej ofercie mają wiele korzystnych produktów, będąc konkurencją nawet dla największego banku.
Otwarta bankowość korzyścią czy stratą?
Otwarte API bankowe to rozpowszechnianie usług i danych innym podmiotom gospodarczym, co wiąże się ze zwiększoną konkurencją, także na rynku bankowym. Wszystko po to aby zwiększyć zyski i otworzyć nową ścieżkę dla usług konsumenckich.
Dzięki nowoczesności zwiększą się przychody, a usługi bankowe będą miały jeszcze szerszy rozdźwięk wśród klientów indywidualnych. Dzięki temu każdy klient będzie miał dostęp do szerszej oferty produktów bankowych i nie tylko, mając wybór na który produkt stawia. Tutaj bardzo wyraźnie działa prawo konkurencji i umiejętność pozyskiwania nowych klientów.