Meble tapicerowane - jak o nie dbać?
Dom i ogród

Meble tapicerowane – jak o nie dbać?

Meble tapicerowane to bardzo popularny wybór do polskich domów i mieszkań. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie meble charakteryzują się wieloma zaletami. Są trwałe, wytrzymałe, funkcjonalne i wygodne. Dodatkowo są dostępne w wielu wzorach, kształtach i kolorach.

A jeżeli klient wyrazi taką wolę, to każda fabryka mebli tapicerowanych może zaproponować meble personalizowane, które są tworzone pod indywidualny gust klienta (co gwarantuje oryginalność i jednostkowe egzemplarze). Jednocześnie – mówiąc o zaletach mebli tapicerowanych – trzeba też wspomnieć o tym, iż ich dużym plusem jest też łatwość utrzymania ich w czystości. Jednak aby to osiągnąć, to trzeba przestrzegać podstawowych zasad.

Odkurzanie mebli tapicerowanych

Jedną z podstawowych zasad dbania o czystość mebli tapicerowanych jest ich regularne odkurzanie. W tym przypadku częstotliwość powinna wynosić co najmniej raz na dwa tygodnie. A jeżeli w mieszkaniu są zwierzęta – to zdecydowanie częściej. I pamiętajmy – tutaj nie warto czekać aż zbierze się widoczny kurz. Tylko regularne odkurzanie zapewni meblom tapicerowanym dobry wygląd na długie lata.

Usuwanie plam z mebli tapicerowanych

W przypadku powstania plam na takich meblach każdy producent mebli tapicerowanych powie jedno – plamy trzeba usuwać jak najszybciej (najlepiej od razu). Natomiast sam sposób usuwania plam w dużym stopniu jest uzależniony od materiału:

  • plamy powstałe na mikrofibrze najlepiej usuwać wodą z mydłem lub spirytusem salicylowym;
  • plamy z obicia welurowego lub aksamitnego najszybciej usuniemy roztworem amoniaku.

Dodatkowo można też – w zależności od rodzaju plamy – zastosować inne domowe mikstury. Roztwór kwasku cytrynowego usunie plamy z kawy i herbaty, tłuste plamy rozpuści specjalny szampon do tapicerki, a z zabrudzeniami od czekolady świetnie poradzi sobie płyn do mycia naczyń. I co ważne – plamy należy usuwać metodą stemplowania (czyli przykładanie ściereczki do plamy), co zapobiegnie jej wcieraniu w materiał. 

Oprócz regularnego czyszczenia i usuwania plam raz na jakiś czas warto zdjąć tapicerkę – o ile jest taka możliwość – i uprać ją w pralce. Takie systematyczne zabiegi czyszczące utrzymają meble tapicerowane w doskonałym stanie przez wiele lat.